Vishay/Dale RLR07C9764FPB14
RLR07C9764FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C9764FPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.76M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C9764FPB14.pdf
Availability of RLR07C9764FPB14
QUANTITY
RLR07C9764FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C9764FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C9764FPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)9.76M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C9764FPB14
Related LinksRLR07C9, RLR07C9764FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C9764FPB14 Details Description
Related parts for RLR07C9764FPB14
CONN GH HOUSING 4POS 1.25MM datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENS PROX CAP M12 4MM NPN-NC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H R/A datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE PIN datasheet.pdf
RP BKAC2 PLUG datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 175 OHM 0.1% 6W 2512 datasheet.pdf