Vishay/Dale RLR20C1002FMBSL
RLR20C1002FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1002FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1002FMBSL.pdf
Availability of RLR20C1002FMBSL
QUANTITY
RLR20C1002FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1002FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1002FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1002FMBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1002FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1002FMBSL Details Description
Related parts for RLR20C1002FMBSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
THERMAL TAPE FOR 14.5MM BOARD datasheet.pdf
RES 407 OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2K OHM 1% 300W datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 10 V datasheet.pdf