Vishay/Dale RLR20C1003FPBSL
RLR20C1003FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1003FPBSL
Brief Description
RES 100K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1003FPBSL.pdf
Availability of RLR20C1003FPBSL
QUANTITY
RLR20C1003FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1003FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1003FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1003FPBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1003FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1003FPBSL Details Description
Related parts for RLR20C1003FPBSL
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.205" (5.21mm) Solder datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
MINIFIT TPA RA HDR TIN GRD PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 1400MA 120-277 datasheet.pdf