Vishay/Dale RLR20C1003FRBSL
RLR20C1003FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1003FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1003FRBSL.pdf
Availability of RLR20C1003FRBSL
QUANTITY
RLR20C1003FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1003FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1003FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1003FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1003FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1003FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C1003FRBSL
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 200V X7R 2220 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN M12 8POS PLUG WIRE LEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC CNTRLR VOLT TRACK 10-UMAX datasheet.pdf
TRIAC 800V 12A datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 1PF 0603 datasheet.pdf
CONN CABLE 4CONDCTR datasheet.pdf
INDUCTOR 7.6 X 6.9 X 3.0 3.3UH datasheet.pdf