Vishay/Dale RLR20C10R0FRB14
RLR20C10R0FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C10R0FRB14
Brief Description
RES 10 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C10R0FRB14.pdf
Availability of RLR20C10R0FRB14
QUANTITY
RLR20C10R0FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C10R0FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C10R0FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C10R0FRB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C10R0FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C10R0FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C10R0FRB14
FIXED IND 10UH 10.8A 6 MOHM TH datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 48 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf