Vishay/Dale RLR20C1103FRRSL
RLR20C1103FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1103FRRSL
Brief Description
RES 110K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1103FRRSL.pdf
Availability of RLR20C1103FRRSL
QUANTITY
RLR20C1103FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1103FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1103FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1103FRRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1103FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1103FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C1103FRRSL
RES SMD 165 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf