Vishay/Dale RLR20C11R0FMBSL
RLR20C11R0FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C11R0FMBSL
Brief Description
RES 11 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C11R0FMBSL.pdf
Availability of RLR20C11R0FMBSL
QUANTITY
RLR20C11R0FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C11R0FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C11R0FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C11R0FMBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C11R0FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C11R0FMBSL Details Description
Related parts for RLR20C11R0FMBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
WIRE SADDLE LOCK BL/HOLE 1.07" datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 16POS CRIMP datasheet.pdf
EVAL BOARD EXPERIMENTAL MICRF501 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER OPT 2ROW 16/32POS 6"CONN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.53 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS datasheet.pdf