Vishay/Dale RLR20C1203GRRE6
RLR20C1203GRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1203GRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 120K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1203GRRE6.pdf
Availability of RLR20C1203GRRE6
QUANTITY
RLR20C1203GRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1203GRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1203GRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1203GRRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1203GRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1203GRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1203GRRE6
TRANS NPN 45V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE SPST 5A 5V datasheet.pdf
SURGE SUPP QUAD PROG 64V SMD datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V SC89-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf