Vishay/Dale RLR20C1243FMBSL
RLR20C1243FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1243FMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 124K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1243FMBSL.pdf
Availability of RLR20C1243FMBSL
QUANTITY
RLR20C1243FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1243FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1243FMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1243FMBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1243FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1243FMBSL Details Description
Related parts for RLR20C1243FMBSL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
RES 600 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO-220F datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf