Vishay/Dale RLR20C12R1FRBSL
RLR20C12R1FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C12R1FRBSL
Brief Description
RES 12.1 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C12R1FRBSL.pdf
Availability of RLR20C12R1FRBSL
QUANTITY
RLR20C12R1FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C12R1FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C12R1FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C12R1FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C12R1FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C12R1FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C12R1FRBSL
DIP CABLE - CDP16G/AE16G/CDP16G datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5.5A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 90SEC 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 402 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
350 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A datasheet.pdf