Vishay/Dale RLR20C1304GMR36
RLR20C1304GMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1304GMR36
Brief Description
RES 1.3M OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1304GMR36.pdf
Availability of RLR20C1304GMR36
QUANTITY
RLR20C1304GMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1304GMR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C1304GMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1304GMR36
Related LinksRLR20C1, RLR20C1304GMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1304GMR36 Details Description
Related parts for RLR20C1304GMR36
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.5MM 4POS PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 85POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf