Vishay/Dale RLR20C1330FRRSL
RLR20C1330FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1330FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1330FRRSL.pdf
Availability of RLR20C1330FRRSL
QUANTITY
RLR20C1330FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1330FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1330FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1330FRRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1330FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1330FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C1330FRRSL
Crystal 12.5000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA UMD3 datasheet.pdf
SENSOR 30PSIG 1/4NPT .5-4.5V 2' datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 12IN datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RJI CORD 8XAWG22/19TRAIPUR PPI datasheet.pdf
CAP CER 330PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf