Vishay/Dale RLR20C1370FRB14
RLR20C1370FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1370FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 137 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1370FRB14.pdf
Availability of RLR20C1370FRB14
QUANTITY
RLR20C1370FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1370FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1370FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1370FRB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1370FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1370FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C1370FRB14
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 1.6A 250 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 4.5-9VIN +/-3.3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
BALANCER 20.5-27.3KG 4.9' datasheet.pdf
68120-24-QKE DIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf