Vishay/Dale RLR20C1500FRR36
RLR20C1500FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1500FRR36
Brief Description
RES 150 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1500FRR36.pdf
Availability of RLR20C1500FRR36
QUANTITY
RLR20C1500FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1500FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C1500FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1500FRR36
Related LinksRLR20C1, RLR20C1500FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1500FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C1500FRR36
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-30MM WIRE MOD datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 50POS SMD DL KEY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
3/32 INCH HST BLK SM. 25' SPOOL datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
SL VERT LATCH HEADER GOLD 2POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 250W datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE SKT datasheet.pdf