Vishay/Dale RLR20C1502GRRE6
RLR20C1502GRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1502GRRE6
Brief Description
RES 15K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1502GRRE6.pdf
Availability of RLR20C1502GRRE6
QUANTITY
RLR20C1502GRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1502GRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1502GRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1502GRRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1502GRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1502GRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1502GRRE6
FIXED IND 68NH 250MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 3S FIN datasheet.pdf
ENCODER MODULE 2500CPR 5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 16A 35V TO-220AC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf