Vishay/Dale RLR20C1541FRR36
RLR20C1541FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1541FRR36
Brief Description
RES 1.54K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1541FRR36.pdf
Availability of RLR20C1541FRR36
QUANTITY
RLR20C1541FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1541FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C1541FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1541FRR36
Related LinksRLR20C1, RLR20C1541FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1541FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C1541FRR36
LENS FOR T1-3/4 LED BLUE ROUND datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 48POS STR datasheet.pdf
CONN SPACER DIN 2 PER SET datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 36VOUT 50W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 35V 300MA SOD80 datasheet.pdf