Vishay/Dale RLR20C15R0FRRSL
RLR20C15R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C15R0FRRSL
Brief Description
RES 15 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C15R0FRRSL.pdf
Availability of RLR20C15R0FRRSL
QUANTITY
RLR20C15R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C15R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C15R0FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C15R0FRRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C15R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C15R0FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C15R0FRRSL
IC OPAMP DIFF 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 1A DO220AA datasheet.pdf
FUSE MOD 450A 700V BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 1.8432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFFERED ESV datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf