Vicor Corporation V72A15M400BN
V72A15M400BN picture photo
Mfg. Part Number
V72A15M400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V72A15M400BN.pdf
Availability of V72A15M400BN
QUANTITY
V72A15M400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V72A15M400BN
Internal Part NumberEIS-V72A15M400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86.7%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72A15M400BN
Related LinksV72A15, V72A15M400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72A15M400BN Details Description
Related parts for V72A15M400BN
RES SMD 2.43KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CASE ALUM UNPTD UNPTD 10"L X 3"W datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16DRT datasheet.pdf