Vishay/Dale RLR20C1602GRRSL
RLR20C1602GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1602GRRSL
Brief Description
RES 16K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1602GRRSL.pdf
Availability of RLR20C1602GRRSL
QUANTITY
RLR20C1602GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1602GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1602GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1602GRRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1602GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1602GRRSL Details Description
Related parts for RLR20C1602GRRSL
JUMPER-H9992TR/A3047A/X 4" datasheet.pdf
RES 261 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN CORD SET R-ANGLE 22AWG 6FT datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 13SKT SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W T18 datasheet.pdf
MODULE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf