Vishay/Dale RLR20C1604GRB14
RLR20C1604GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1604GRB14
Brief Description
RES 1.6M OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1604GRB14.pdf
Availability of RLR20C1604GRB14
QUANTITY
RLR20C1604GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1604GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C1604GRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1604GRB14
Related LinksRLR20C1, RLR20C1604GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1604GRB14 Details Description
Related parts for RLR20C1604GRB14
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 32.5A 1.7 MOHM datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 15MM DC2W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 6A 5V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 70POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf