Eaton (formerly Cooper Bussmann) 170M3240
170M3240 picture photo
Mfg. Part Number
170M3240
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 80A 1250V 1KN/110 AR CU
Datasheet Download
170M3240.pdf
Availability of 170M3240
QUANTITY
170M3240 Order Process
Ship out your order
Specifications of 170M3240
Internal Part NumberEIS-170M3240
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series-
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated1250VAC (1.25kV)
Current80A
Package / CaseRectangular, Blade
Size / Dimension3.150" L x 1.772" W x 2.323" H (80.00mm x 45.00mm x 59.00mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170M3240
Related Links170M, 170M3240 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
170M3240 Details Description
Related parts for 170M3240
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 39.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 13POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
CAP CER 330PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 6 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO41 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 36VOUT 25W datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 370MA 590 MOHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf