Vishay/Dale RLR20C1651FRRSL
RLR20C1651FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1651FRRSL
Brief Description
RES 1.65K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1651FRRSL.pdf
Availability of RLR20C1651FRRSL
QUANTITY
RLR20C1651FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1651FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1651FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1651FRRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1651FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1651FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C1651FRRSL
RES SMD 63.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 0.4A SOT89-3 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 62MA 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 9A 8SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 108MHZ SOIC datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.7A 55 MOHM SMD datasheet.pdf