Vishay/Dale RLR20C1652FRRSL
RLR20C1652FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1652FRRSL
Brief Description
RES 16.5K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1652FRRSL.pdf
Availability of RLR20C1652FRRSL
QUANTITY
RLR20C1652FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1652FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1652FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1652FRRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1652FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1652FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C1652FRRSL
IC ADDRESSABLE LATCH 8BIT 16PPIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 2.6A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
WIRE STOP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 7S FIN datasheet.pdf