Vishay/Dale RLR20C1693FMRE6
RLR20C1693FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1693FMRE6
Brief Description
RES 169K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1693FMRE6.pdf
Availability of RLR20C1693FMRE6
QUANTITY
RLR20C1693FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1693FMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1693FMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1693FMRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1693FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1693FMRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1693FMRE6
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 19 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 500A AC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf