Vishay/Dale RLR20C1821FMRSL
RLR20C1821FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1821FMRSL
Brief Description
RES 1.82K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1821FMRSL.pdf
Availability of RLR20C1821FMRSL
QUANTITY
RLR20C1821FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1821FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C1821FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1821FMRSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C1821FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1821FMRSL Details Description
Related parts for RLR20C1821FMRSL
IC 2.88V W/PB 10% TO92-3 datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 40POS SGL END 6" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.12A 143 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPEA 12POS datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 11POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 224 CLBs, 3500 Gates, 100MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf