Vishay/Dale RLR20C1821FRRE6
RLR20C1821FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C1821FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.82K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C1821FRRE6.pdf
Availability of RLR20C1821FRRE6
QUANTITY
RLR20C1821FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C1821FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C1821FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C1821FRRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C1821FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C1821FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C1821FRRE6
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI 250KSPS 16DFN datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 12M 10-30VDC PNP datasheet.pdf
ACS 250V HOLDER 596 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
Connector Header 84 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONTROL UNIT 24V/8W datasheet.pdf