Vishay/Dale RLR20C18R0GRRE6
RLR20C18R0GRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C18R0GRRE6
Brief Description
RES 18 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C18R0GRRE6.pdf
Availability of RLR20C18R0GRRE6
QUANTITY
RLR20C18R0GRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C18R0GRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C18R0GRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C18R0GRRE6
Related LinksRLR20C1, RLR20C18R0GRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C18R0GRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C18R0GRRE6
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 9SRT datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP MICA 40PF 10% 500V SMD datasheet.pdf
ADC 11BIT 170MSPS 1.1GHZ 48LLP datasheet.pdf
HEATSINK 37.5X37.5X24.5MM NO TIM datasheet.pdf
IC CLOCK 8TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 4.5A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 160 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf