Vishay/Dale RLR20C18R2FRBSL
RLR20C18R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C18R2FRBSL
Brief Description
RES 18.2 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C18R2FRBSL.pdf
Availability of RLR20C18R2FRBSL
QUANTITY
RLR20C18R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C18R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C18R2FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C18R2FRBSL
Related LinksRLR20C1, RLR20C18R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C18R2FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C18R2FRBSL
RES 800 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf