Vishay/Dale RLR20C2000FRRSL
RLR20C2000FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2000FRRSL
Brief Description
RES 200 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2000FRRSL.pdf
Availability of RLR20C2000FRRSL
QUANTITY
RLR20C2000FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2000FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2000FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2000FRRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2000FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2000FRRSL Details Description
Related parts for RLR20C2000FRRSL
JUMPER-H1502TR/A2015B/H1500TR 2" datasheet.pdf
TERMINAL TURRET HOLLOW .109" L datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
FILTER DIPLEX F CONN 42/54 MHZ datasheet.pdf
CABLE 50POS SOCKET-SOCKET .5M datasheet.pdf
MCU PSOC 8K FLASH 12MHZ 28SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
SWITCH BOOT PB CLR 30 SERIES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf