Vishay/Dale RLR20C2000GRBSL
RLR20C2000GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2000GRBSL
Brief Description
RES 200 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2000GRBSL.pdf
Availability of RLR20C2000GRBSL
QUANTITY
RLR20C2000GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2000GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2000GRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2000GRBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2000GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2000GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C2000GRBSL
IC CONFIG DEVICE 400KBIT 20PLCC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 12 OHM 5% AXL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.5A 45 MOHM TH datasheet.pdf
INDICATOR GREEN datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CONN FML 3POS TO MALE 3POS datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf