Vishay/Dale RLR20C2000GRRE6
RLR20C2000GRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2000GRRE6
Brief Description
RES 200 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2000GRRE6.pdf
Availability of RLR20C2000GRRE6
QUANTITY
RLR20C2000GRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2000GRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C2000GRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2000GRRE6
Related LinksRLR20C2, RLR20C2000GRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2000GRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C2000GRRE6
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf