Vishay/Dale RLR20C2000GRRSL
RLR20C2000GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2000GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2000GRRSL.pdf
Availability of RLR20C2000GRRSL
QUANTITY
RLR20C2000GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2000GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2000GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2000GRRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2000GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2000GRRSL Details Description
Related parts for RLR20C2000GRRSL
INDICATOR 24V 16MM FLUSH RED datasheet.pdf
DC ELECTRONIC PROGRAM LOAD 5000W datasheet.pdf
IC OPT TRANSPORT PROC 868-TBGA datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 3015 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE PRO XSC S3B 900MHZ 250MW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR RH 3% QFN datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf