Vishay/Dale RLR20C2001GRRSL
RLR20C2001GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2001GRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2001GRRSL.pdf
Availability of RLR20C2001GRRSL
QUANTITY
RLR20C2001GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2001GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2001GRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2001GRRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2001GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2001GRRSL Details Description
Related parts for RLR20C2001GRRSL
CABLE CLAMP BLACK 1/4" datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-5V OUT 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 6.8A 8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
E1 DIE 12-10 AVIK PGYBK datasheet.pdf
K8379A TOOL KIT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf