Vishay/Dale RLR20C2002FPB14
RLR20C2002FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2002FPB14
Brief Description
RES 20K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2002FPB14.pdf
Availability of RLR20C2002FPB14
QUANTITY
RLR20C2002FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2002FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C2002FPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2002FPB14
Related LinksRLR20C2, RLR20C2002FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2002FPB14 Details Description
Related parts for RLR20C2002FPB14
IC CTRLR HOTSWAP PCI BUS 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 27.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X600MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 9.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf