Vishay/Dale RLR20C2002FRRE6
RLR20C2002FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2002FRRE6
Brief Description
RES 20K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2002FRRE6.pdf
Availability of RLR20C2002FRRE6
QUANTITY
RLR20C2002FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2002FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C2002FRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2002FRRE6
Related LinksRLR20C2, RLR20C2002FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2002FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C2002FRRE6
CONN TERMINAL 6AWG AMPOWER datasheet.pdf
CONN FORK LOCK INSUL #6 50PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
MOD USB SPI/FT1248 DEV FT221X datasheet.pdf
HEX SPACER M3 PLASTIC 9MM datasheet.pdf
CREE XP-E BLUE datasheet.pdf
RIBCAGE SMT W/LOC & POL-RECEPT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 880V 1.4A AXIAL datasheet.pdf