Vishay/Dale RLR20C2003GMRE6
RLR20C2003GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2003GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2003GMRE6.pdf
Availability of RLR20C2003GMRE6
QUANTITY
RLR20C2003GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2003GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C2003GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2003GMRE6
Related LinksRLR20C2, RLR20C2003GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2003GMRE6 Details Description
Related parts for RLR20C2003GMRE6
TRANS NPN DARL 100V 5A TO220FP datasheet.pdf
IC RF POWER DETECTOR TSOT23-5 datasheet.pdf
RES 18 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 15' NM SMA MALE datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A TO263AC datasheet.pdf