Vishay/Dale RLR20C2201GMRE6
RLR20C2201GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2201GMRE6
Brief Description
RES 2.2K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2201GMRE6.pdf
Availability of RLR20C2201GMRE6
QUANTITY
RLR20C2201GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2201GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C2201GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2201GMRE6
Related LinksRLR20C2, RLR20C2201GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2201GMRE6 Details Description
Related parts for RLR20C2201GMRE6
CONN PLUG 8-10 AWG 4POS datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 23A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
HDM BP STKG MOD ST 30 SAU datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23 datasheet.pdf
OSC MEMS 4.0960MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf