Vishay/Dale RLR20C2372FRBSL
RLR20C2372FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2372FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 23.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2372FRBSL.pdf
Availability of RLR20C2372FRBSL
QUANTITY
RLR20C2372FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2372FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2372FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2372FRBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2372FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2372FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C2372FRBSL
IC MUX/DEMUX TRIPLE 1X2 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 25W datasheet.pdf
MOTOR ASSEMBLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 8POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 45 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf
330UF 35V 10X10X14MM 105C 3000H datasheet.pdf