Vishay/Dale RLR20C2672FRR36
RLR20C2672FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2672FRR36
Brief Description
RES 26.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2672FRR36.pdf
Availability of RLR20C2672FRR36
QUANTITY
RLR20C2672FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2672FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C2672FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2672FRR36
Related LinksRLR20C2, RLR20C2672FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2672FRR36 Details Description
Related parts for RLR20C2672FRR36
FERRULE WIRE WHITE 20AWG 500PC datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LPP 7.50/90/13 BK datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
TRANSFORMER BALUN 1.5-1.9GHZ datasheet.pdf
POWER ENTRY datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf