Vishay/Dale RLR20C2673FRRSL
RLR20C2673FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2673FRRSL
Brief Description
RES 267K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2673FRRSL.pdf
Availability of RLR20C2673FRRSL
QUANTITY
RLR20C2673FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2673FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2673FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)