Vishay/Dale RN65D6490FRSL
RN65D6490FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65D6490FRSL
Brief Description
RES 649 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65D6490FRSL.pdf
Availability of RN65D6490FRSL
QUANTITY
RN65D6490FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65D6490FRSL
Internal Part NumberEIS-RN65D6490FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65D6490FRSL
Related LinksRN65D6, RN65D6490FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65D6490FRSL Details Description
Related parts for RN65D6490FRSL
IC OPAMP GP 600KHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 10.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
INTERFACE 100TQFP ISPLSI 1048EA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf