Vishay/Dale RLR20C26R1FRB14
RLR20C26R1FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C26R1FRB14
Brief Description
RES 26.1 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C26R1FRB14.pdf
Availability of RLR20C26R1FRB14
QUANTITY
RLR20C26R1FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C26R1FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C26R1FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C26R1FRB14
Related LinksRLR20C2, RLR20C26R1FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C26R1FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C26R1FRB14
IC BUS TRANSCVR 16BIT 56TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 11.4A 3 MOHM TH datasheet.pdf
EDGECARD 132POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 32SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf