Vishay/Dale RLR20C2744FPRSL
RLR20C2744FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2744FPRSL
Brief Description
RES 2.74M OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2744FPRSL.pdf
Availability of RLR20C2744FPRSL
QUANTITY
RLR20C2744FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2744FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C2744FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2744FPRSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C2744FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2744FPRSL Details Description
Related parts for RLR20C2744FPRSL
FILTER POWER LINE 66A 300/520V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.38V LOW TO-92 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 20POS DUAL RT ANG datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS 2MM R/A DL PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 121VWM 215VC AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC PSOC 32B 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf