Vishay/Dale RLR20C2872FRB14
RLR20C2872FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C2872FRB14
Brief Description
RES 28.7K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C2872FRB14.pdf
Availability of RLR20C2872FRB14
QUANTITY
RLR20C2872FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C2872FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C2872FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C2872FRB14
Related LinksRLR20C2, RLR20C2872FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C2872FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C2872FRB14
HOLDER BATTERY 4-D LANTERN REPL datasheet.pdf
SYST MARK 5.08MM 25-32 1=20 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT DIP datasheet.pdf
RES SMD 291 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CARRIER,RECEPTACLE HSG, 25POS,AS datasheet.pdf