Vishay/Dale RLR20C28R0FRBSL
RLR20C28R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C28R0FRBSL
Brief Description
RES 28 OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C28R0FRBSL.pdf
Availability of RLR20C28R0FRBSL
QUANTITY
RLR20C28R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C28R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C28R0FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C28R0FRBSL
Related LinksRLR20C2, RLR20C28R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C28R0FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C28R0FRBSL
MOSFET P-CH 100V 4A TO-262 datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 2225 datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HM HERMETICALLY SEALED BASIC SW datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/14/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf