Vishay/Dale RLR20C3003GMRE6
RLR20C3003GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3003GMRE6
Brief Description
RES 300K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3003GMRE6.pdf
Availability of RLR20C3003GMRE6
QUANTITY
RLR20C3003GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3003GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C3003GMRE6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3003GMRE6
Related LinksRLR20C3, RLR20C3003GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3003GMRE6 Details Description
Related parts for RLR20C3003GMRE6
COMPUTER SNGLBD BL2100 512K FLSH datasheet.pdf
CIR BRKR 100MA 120VAC 60VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR TERMINAL BOX datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC P600 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 270VIN 13.8VOUT 10W datasheet.pdf
HAN B 24 GASKET datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf