Vishay/Dale RLR20C3011FRRE6
RLR20C3011FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3011FRRE6
Brief Description
RES 3.01K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3011FRRE6.pdf
Availability of RLR20C3011FRRE6
QUANTITY
RLR20C3011FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3011FRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C3011FRRE6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3011FRRE6
Related LinksRLR20C3, RLR20C3011FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3011FRRE6 Details Description
Related parts for RLR20C3011FRRE6
IDC CABLE - MDM26T/MC26G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 665FCBGA datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 26AWG SHLD 500' datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 240A D2PAK-7 datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1.27MM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf