Vishay/Dale RLR20C3092FRB14
RLR20C3092FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3092FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.9K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3092FRB14.pdf
Availability of RLR20C3092FRB14
QUANTITY
RLR20C3092FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3092FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR20C3092FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3092FRB14
Related LinksRLR20C3, RLR20C3092FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3092FRB14 Details Description
Related parts for RLR20C3092FRB14
BATTERY PACK NICAD 4.8V 700MAH datasheet.pdf
TERM BLK CONNECT W/CAP BLACK datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 200A CHASSIS datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A ROCKER datasheet.pdf
UMMQ-0600-0500-A datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 800MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf