Vishay/Dale RLR20C3162FRBSL
RLR20C3162FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3162FRBSL
Brief Description
RES 31.6K OHM 1% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3162FRBSL.pdf
Availability of RLR20C3162FRBSL
QUANTITY
RLR20C3162FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3162FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C3162FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3162FRBSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C3162FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3162FRBSL Details Description
Related parts for RLR20C3162FRBSL
CONN HEADER 3POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 10A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 5.2A 28.5 MOHM datasheet.pdf
TWT,STR,SNB,PSA datasheet.pdf
PROBE BODY 4MM SPG TIP YELLOW datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 1X8:1 16TSSOP datasheet.pdf
0.25MM 40POS FINE COAX RECEPT datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf