Vishay/Dale RLR20C3602GRBSL
RLR20C3602GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C3602GRBSL
Brief Description
RES 36K OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C3602GRBSL.pdf
Availability of RLR20C3602GRBSL
QUANTITY
RLR20C3602GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C3602GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR20C3602GRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C3602GRBSL
Related LinksRLR20C3, RLR20C3602GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C3602GRBSL Details Description
Related parts for RLR20C3602GRBSL
FLEX CABLE - AFE06T/AF06/AFE06T datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT PLUNG GOLD PCB datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 487K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 100 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 25POS 1MM R/A datasheet.pdf